Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DOPİNGLE MÜCADELE SEMİNERİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu Perşembe Etkinliklerinin 67.’sinde “Dopingle Mücadele” konusunda konuşma yaptı.

Doping kavramının ülkemizdeki yanlış kullanımı üzerinde duran ve doping tanımının bir cümle ile sınırlanmadığını dile getiren Güner, söz konusu tanımın Dünya Dopingle Mücadele Kurallarındaki (WADA CODE) Madde 2.1’den 2.10’a kadar olan kısmı kapsadığını söyledi.

Madde 2.1 ve 2.2 arasındaki farka dikkat çeken Güner, Madde 2.1 çerçevesinde tespiti için gereken kanıtların aksine, Madde 2.2’de yasaklı maddenin kullanılması veya kullanılmaya teşebbüs edilmesinde başarılı veya başarısız olunduğuna bakılmaksızın yasaklı madde veya yöntemin kullanılması veya kullanılmaya teşebbüs edilmesi, tek başına dopingle mücadele kural ihlali için yeterli olduğunu söyledi.

Şike ve doping kavramlarının arasındaki farkın sorulduğu eğitimde bu iki kavramın iç içe olduğunu dile getiren Güner, doping ve şike eşittir, bu kavramlar sporun ruhuna zarar verir diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Benzer Yazılar

TDMK-TBMM Görüşme
Mehmet Yoğurtcuoğlu-Bahçeşehir Üniversitesi
Ankara Üniversitesi

Popüler Yazılar

TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ
SPOR BİLİMLERİNDE YAPAY ZEKA ÇALIŞTAYI
19 NİSAN DÜRÜST OYUN GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
ATLETİZM FEDERASYONU TOHM ANTRENÖRLERİNE DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SPOR ECZACILIĞI KULÜBÜ KATILIMCILARINA DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ