ANKARA ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DOPİNGLE MÜCADELE SEMİNERİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu Perşembe Etkinliklerinin 67.’sinde “Dopingle Mücadele” konusunda konuşma yaptı.

Doping kavramının ülkemizdeki yanlış kullanımı üzerinde duran ve doping tanımının bir cümle ile sınırlanmadığını dile getiren Güner, söz konusu tanımın Dünya Dopingle Mücadele Kurallarındaki (WADA CODE) Madde 2.1’den 2.10’a kadar olan kısmı kapsadığını söyledi.

Madde 2.1 ve 2.2 arasındaki farka dikkat çeken Güner, Madde 2.1 çerçevesinde tespiti için gereken kanıtların aksine, Madde 2.2’de yasaklı maddenin kullanılması veya kullanılmaya teşebbüs edilmesinde başarılı veya başarısız olunduğuna bakılmaksızın yasaklı madde veya yöntemin kullanılması veya kullanılmaya teşebbüs edilmesi, tek başına dopingle mücadele kural ihlali için yeterli olduğunu söyledi.

Şike ve doping kavramlarının arasındaki farkın sorulduğu eğitimde bu iki kavramın iç içe olduğunu dile getiren Güner, doping ve şike eşittir, bu kavramlar sporun ruhuna zarar verir diyerek konuşmasını sonlandırdı.