BİLGİ ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ – EKONOMİ BÖLÜMÜ DOPİNG EKONOMİSİ

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ – EKONOMİ BÖLÜMÜ DOPİNG EKONOMİSİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu 22 Mayıs 2018 tarihinde Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi – Ekonomi Bölümü öğrencileriyle “Doping Ekonomisi” ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Yoğutcuoğlu, sporun oyun olma özelliğinin finansal araçların artarak işin içine girmesiyle baskılandığı ve sportif faaliyetlerden spor endüstrisine geçiş yapıldığını belirtti. Bu nedenle de kazanma kültürü ve başarı elde etme arzusunun sportif değerlerin önüne geçerek doping kullanımını arttırdığını dile getirdi. Bu durumun “Adil Oyun” felsefesiyle ortaya çıkan, dopingle mücadeleye ayrılan bütçelerin önemini arttırdığını söyledi.

Dopingle Mücadele Kuruluşlarının ülkeler bazında bütçelerinden bahseden Yoğurtcuoğlu, Türkiye’nin bütçesi ile diğer ülkelerin bütçelerini karşılaştırdı. Doping maddelerinin piyasası ve doping ürünlerinin dünya ekonomisindeki yerinden bahseden Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu maddelere göre oranların da değiştiğini dile getirdi.

Dopingin fizyolojik, psikolojik, sosyolojik sonuçlarını ve zararlarını dile getirerek, sahte ilaç piyasasına dikkat çekip sunumunu sonlandırdı.