Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

“Bitkisel” Besin Destek Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Firmalar, ürünlerini “bitkisel” veya “doğal” olarak nitelendirdiklerinde müşteriler bu ürünlerin daha güvenilir olduğunu düşünebilir. Bununla birlikte, gıdalar ve besin destek ürünleri söz konusu olduğunda “bitkisel” niteliğinin tam olarak ne anlama geldiğini tayin edebilmek oldukça zordur. “Bitkisel” içerikli olduğu belirtilen besin destek ürünlerine şüpheci yaklaşmanızı gerektirecek bazı nedenler aşağıda açıklanmıştır.

  1. “Tamamen bitkisel” her zaman doğal değildir.

Kullanıcılar, ürün içerikleri hakkında yanlış yönlendirilebilmektedir. Örneğin, tamamen bitkisel olduğu iddia edilen ve zayıflama hapı olarak piyasaya sürülen bazı ilaçların içerisinde güvenlik nedenleri dolayısıyla piyasadan kaldırılmış olan kimyasal maddeler bulunmuştur. Öte yandan tamamen bitkisel içerikli olduğu iddia edilen performans arttırıcı pek çok ürünün içeriğinde de kimyasal maddeler tespit edilmiştir.

  1. Ürünün doğal olması güvenli olduğu anlamına gelmez.

Arsenik ve baldıran gibi pek çok zehirli bitkisel veya hayvansal madde doğal olduğu halde güvenli ya da sağlıklı değildir. Bir şeyin doğal olması kişinin sağlığına olumlu etkisi olacağı anlamına gelmez.

  1. Ürünün doğal olması içeriğinde yasaklı madde bulunmadığı anlamına gelmez.

Nadir de olsa, bazı bitkisel maddeler de dopingle mücadele konusunda risk teşkil etmektedir. Örneğin Kanabis sativa bitkisi yasaklı tetrahidrokannabinol (THC) maddesini, Efedra bitkisi yasaklı Efedrin ve Psödoefedrin maddelerini, Citrus aurantium (portakal kabuğu veya acı portakal) bitkisi yasaklı Oktopamin maddesini ve Tinospora crispa bitkisi yasaklı higenamin maddesini üretebilir. Bu maddelerin bitkisel kaynaklı olarak vücuda alınması da bir dopingle mücadele kural ihlaline neden olacaktır.

Ek olarak, bitkisel içerikli besin destek ürünlerinin doğal olarak birbirleriyle veya başka ilaçlarla etkileşime girebileceği de unutulmamalıdır. Bu tür bir ürün kullanılmadan önce detaylı içerik ve potansiyel etkileşim bilgileri için bir uzmana danışılmalıdır.

Sonuç olarak, bir ürünün “bitkisel”, “doğal” veya “tamamen bitkisel” olması o ürünün sağlıklı veya güvenli olduğu anlamına gelmez. Kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir besin destek ürününün “bitkisel içerikli” olarak tanıtılmasının sizin için güvenli olduğu anlamına gelmeyeceğini unutmamalısınız.

Benzer Yazılar

Blog-SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI
blog-DOPİNG NEDİR VE NEDEN TEHLİKELİDİR
TAKİ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Popüler Yazılar

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE "DOPİNGLE MÜCADELE VE HUKUK" SEMİNERİ
TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ
SPOR BİLİMLERİNDE YAPAY ZEKA ÇALIŞTAYI
19 NİSAN DÜRÜST OYUN GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
ATLETİZM FEDERASYONU TOHM ANTRENÖRLERİNE DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ