BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ “SPOR ZİRVESİ DOPİNG KRİZİ VE MÜCADELE YOLLARI

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu’nun düzenlediği Spor Zirvesi’ne katıldı. Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Doping Krizi ve Mücadele Yolları” isimli oturumda konuşma yapan Güner, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu katılımcılara Dopingle Mücadele Kural İhlallerini vaka örnekleri üzerinden anlattı.

“DOPİNG YAPANLARIN GÖZ GÖRE GÖRE BİZİ KANDIRMALARINA DAYANAMIYORUM”

Türkiye’deki doping kullanımının seneler içerisindeki değişimini gözler önüne seren Genel Koordinatör Güner, sözlerine dopingin sporcu sağlığını etkilemesinin yanı sıra sosyolojik açıdan ülke prestijini de sarstığını belirterek devam etti:

“Sadece Türkiye değil dünyada da milyonlarca insan doping yapanlar tarafından kandırılıyor. Olimpiyatların izlenmesindeki düşüşün en büyük nedenlerinden biri de sporcuların kişisel hırslarından doğan doping kullanımı yüzünden izleyicilerin kendilerini kandırılmış hissetmesidir. Bu sebeple spor ruhunu dopingden arındırmamız gerekiyor” dedi. Oturum katılımcıların sorularıyla sonra erdi.