Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

DOPİNG VE SORUNLAR SEMİNERİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Spor Hukuku Komisyonu iş birliği ile düzenlenen “Doping ve Sorunlar Semineri” 12 Ekim 2019 tarihinde Olimpiyatevinde düzenlendi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, çeşitli Spor Federasyonları, Spor Hukuku alanında çalışma yapan kişilerin, Spor Yazarları ve Spor İnsanlarının katılımlarıyla gerçekleşen seminer TDMK Başkanı Av. Türker Arslan’ın açılış konuşması ile başladı. 3 farklı başlık altında verilen seminerdeki ilk konuşma TDMK Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner tarafından “Türkiye’de ve Dünya’da Dopingle Mücadelenin Dünü, Bugünü, Yarını” adlı konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Güner, Dopingle Mücadelenin tarihçesini, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve TDMK’nın yapısını, WADA’ya karşı yükümlülükleri katılımcılarla paylaştı. Türkiye’de ve Dünya’da Dopingle Mücadelenin geçmişten günümüze gerçekleşen gelişimlerini gözler önüne serdi.

İkinci konuşma TDMK Genel Koordinatör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu’nun “Dopingle Mücadelede Hukuki Sorunlar, Doping Soruşturmaları ve Disiplin Yargılama Süreçleri” adlı konuşmasıyla devam etti. Yoğurtcuoğlu, 2011 yılından bu yana Dopingle Mücadelenin geçirdiği evreler ve aşamalardan genel olarak bahsederek, hukuk sorunları, soruşturmaları ve yargılama süreçlerini katılımcılarla aktardı. Sporcu Hak ve Sorumlulukları ve Adil Yargılamanın önemini vurguladı. Türkiye Dopingle Mücadele Talimatında yapılan değişiklikleri paylaşarak konuşmasını bitirdi.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Kocasakal ise “CAS’ın Dopingle İlgili İçtihatlarının Değerlendirilmesi” adlı konuşmasında Kusursuz Sorumluluk ilkesi, CAS bünyesinde doping konusunda ne gibi yeniliklerin olduğu ve doping konusunda yaşanan uyuşmazlıklarda CAS’ın gözettiği ilkelerden bahsetti. Seminer katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Benzer Yazılar

Osman Aşkın Bak-Witold Banka
IUSEK-Rüştü Güner
Yelken Federasyonu

Popüler Yazılar

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANI DR. OSMAN AŞKIN BAK, POLONYA’DA WADA BAŞKANI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ.
2.ULUSAL SPOR ECZACILIĞI KONGRESİ
YELKEN FEDERASYONUNA YÖNELİK PARİS 2024 BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE "DOPİNGLE MÜCADELE VE HUKUK" SEMİNERİ
TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ