DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından Cumhuriyet Konferans Salonunda düzenlenen “Dopingle Mücadele” konferansında Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Doping ile kazanılan başarıların hiçbir anlam ifade etmediğini dile getiren Güner, “Doping, hırsızlık, gasp, rüşvet, zimmet, şike gibi istenmeyen durumların tamamıdır. Doping kullanımı, insan vücuduna önlenemeyecek ölçüde zararlar veriyor. İnsan bedeni bir makine değildir, dolayısıyla doping kullanan herkes farklı rahatsızlıklarla mutlaka karşı karşıya kalacaktır” şeklinde konuştu.

Dopingin sosyolojik etkilerinin de değerlendirildiği programda, doping kullanımının spora ve sporseverlere büyük ölçüde zarar verdiğini belirten Prof. Dr. Güner, dopingle mücadele konusunda ciddi bir bilinç artışının olduğunu, bugün sporculardan alınan idrar örneklerinin en az 10 yıl saklandığını, dolayısıyla sporcunun kullandığı dopingin bugünkü testler sonucunda tespit edilemese bile gelişen teknoloji sayesinde er ya da geç ortaya çıkacağını belirtti.

Güner, “Burada bulunan öğrencilerimiz yarın spor yöneticisi, antrenör olacak. Bu nedenle şimdiden bu durumun öneminin göz önünde tutulması ve aynı önemle devam ettirilmesi gerekiyor.” ifadesini kullanarak eğitimini sonlandırdı.