ENKA SPOR KULÜBÜ DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, İbrahim Betil Oditoryumunda, ENKA Spor Kulübü ve misafir kulüp yönetici, sporcu ve antrenörlerinin katılımı ile Dopingle Mücadele Eğitim Semineri gerçekleştirdi.

Dopingle Mücadele ile ilgili güncel gelişmelerin aktarıldığı seminerde Prof. Dr. Güner katılımcılarla Avrupa Şampiyonu gülleci Heidi (Andreas) Krieger’in hikayesini paylaştı. Doğu Alman sporcunun, doping yüzünden kadınlık özelliklerini yetirdiğini ve hayatının ilerleyen sürecinde cinsiyet ameliyatı olduğunu ve bugün kendini sorumlu hissederek dopingle mücadele konusunda çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Dünya Dopingle Mücadele Kuralları’nın uygulanması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Güner, bu kuralların bir parçası olan Yasaklılar Listesi’nin sporcu ve sporcu destek personelleri tarafından bilinmesi ve takip edilmesi gerektiğini söyledi. Bu listenin her yıl güncellendiğini, 2018 yılında yürürlüğe girecek olan listenin de şimdiden TDMK internet sitesinde yayınlandığı haberini verdi. Bu listede bulunan etken maddelerin kontrollerini, Sağlık Bakanlığı’nın Sporcu Sağlığı mobil uygulamasından yapabileceklerini söyledi.

Antrenör ve yöneticilerin görevlerinin sporcuları korumak ve dopingle ilgili olabilecek sıkıntılardan kurtarmak olduğunu dile getiren Güner, “Dopingle mücadele yöntemleri oldukça önemli ve bunun için çalışıyoruz. Amacımız birilerini yakalayıp cezalandırmak değil. Dopingle Mücadele konusunda sporcuların bilinçlenmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini bitirdi.