MOLDOVA VE TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE İŞ BİRLİKLERİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Moldova Cumhuriyeti “Nicolae Testemițanu” Devlet Tıp ve Eczacılık Üniversitesi ve Moldova Dopingle Mücadele Ajansından ziyaretçiler ile Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu temsilcileri “Eğitimde Yenilikçi Girişimlerle Dopingle Mücadele Ortak Araştırma Çalışmaları” projesinin Türkiye faaliyetleri kapsamında 5 Aralık 2023 tarihinde Olimpiyatevinde bir araya geldi.

Moldova ve Türkiye’nin dopingle mücadele iş birliklerine yönelik gerçekleştirilen etkinlikte mevcut projeler kapsamında “Eğitimde Yenilikçi Girişimlerle Dopingle Mücadele Ortak Araştırma Çalışmaları” projesinin çalıştayı gerçekleştirildi ve ileriki iş birliklerine yönelik planlamalar yapıldı.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Usta, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Direktörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Genel Direktör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu, Bilimsel Araştırmalar ve Medikal İşler Koordinatörü Doğa Derman Veldet ile Moldovalı işbirlikçilerden Jucov Artiom, Timercan Tatiana, Chihai Victoria, Tăbîrță Alina, Pogonea Ina, Ștefaneț Gheorghe ve Ciofu Alina yapılan toplantıya katılım sağladı. Mevcut süreçlerin geliştirilmesine ilişkin tartışmalar, devam eden ortaklık, daha ileri eğitim girişimlerinin planlanması ve dopingle mücadele iş birlikleri için fırsatların araştırılması konularına odaklanıldı. Ek olarak, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından, Moldova Gagavuz Yeri Türklerine yönelik başlatılacak Türk dilinde dopingle mücadele eğitimi girişiminin ilk adımları atıldı. Projenin faaliyetleri kapsamında bir sonraki değerlendirme toplantısı ve etkinliklerinin Moldova’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.