Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

SEKTÖR-ECZACI BULUŞMASI – 4 SPORCU SAĞLIĞI VE DOPİNGLE MÜCADELE

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonun katılımcıları bilgilendirmek üzere stant açtığı Ankara Eczacı Odası AR-GE Komisyonu tarafından düzenlenen Sektör-Eczacı Buluşması’nın dördüncüsü 17 Mart 2018 tarihinde Ankara Green Park Otelde gerçekleştirildi. Sporcu Sağlığında Eczacının Rolünün konu alındığı organizasyonda, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner “Sporcu Sağlığı ve Dopingle Mücadele” oturumunda konuşma yaptı.

Prof. Dr. Rüştü Güner, dopingin bireysel olarak adil oyunu ihlal ettiği, haksız rekabete ve sağlık sorunlarına neden olduğu için yasaklandığını dile getirdi. Sporcuların, başarıya kestirme bir yol bulma, yaralanmalardan kısa sürede kurtulma, konsantrasyon ve kararlılığı arttırma, yorgunluk belirtilerini geciktirme vb. nedenlerden dolayı doping yaptıklarını söyleyen Güner, Dopingle Mücadele Kural İhlallerini örnekler vererek anlattı.

Yasaklılar listesinin sporcular için oldukça önemli olduğunu, hangi madde ve yöntemlerin yasaklı olup olmadığını “Sporcu Sağlığı” mobil uygulamasından öğrenebileceklerini söyledi. Müsabaka içi, müsabaka dışı ve bazı spor dallarında olmak üzere çeşitli gruplara ayrılan yasaklı madde ve yöntemler hakkında detaylı bilgiler verdi. Genel Koordinatör Güner konuşmasını “Dopinge karşı duyarsız olunmamalı!” diyerek sonlandırdı.

 

Benzer Yazılar

Osman Aşkın Bak-Witold Banka
IUSEK-Rüştü Güner
Yelken Federasyonu

Popüler Yazılar

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANI DR. OSMAN AŞKIN BAK, POLONYA’DA WADA BAŞKANI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ.
2.ULUSAL SPOR ECZACILIĞI KONGRESİ
YELKEN FEDERASYONUNA YÖNELİK PARİS 2024 BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE "DOPİNGLE MÜCADELE VE HUKUK" SEMİNERİ
TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ