SEKTÖR-ECZACI BULUŞMASI – 4 SPORCU SAĞLIĞI VE DOPİNGLE MÜCADELE

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonun katılımcıları bilgilendirmek üzere stant açtığı Ankara Eczacı Odası AR-GE Komisyonu tarafından düzenlenen Sektör-Eczacı Buluşması’nın dördüncüsü 17 Mart 2018 tarihinde Ankara Green Park Otelde gerçekleştirildi. Sporcu Sağlığında Eczacının Rolünün konu alındığı organizasyonda, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner “Sporcu Sağlığı ve Dopingle Mücadele” oturumunda konuşma yaptı.

Prof. Dr. Rüştü Güner, dopingin bireysel olarak adil oyunu ihlal ettiği, haksız rekabete ve sağlık sorunlarına neden olduğu için yasaklandığını dile getirdi. Sporcuların, başarıya kestirme bir yol bulma, yaralanmalardan kısa sürede kurtulma, konsantrasyon ve kararlılığı arttırma, yorgunluk belirtilerini geciktirme vb. nedenlerden dolayı doping yaptıklarını söyleyen Güner, Dopingle Mücadele Kural İhlallerini örnekler vererek anlattı.

Yasaklılar listesinin sporcular için oldukça önemli olduğunu, hangi madde ve yöntemlerin yasaklı olup olmadığını “Sporcu Sağlığı” mobil uygulamasından öğrenebileceklerini söyledi. Müsabaka içi, müsabaka dışı ve bazı spor dallarında olmak üzere çeşitli gruplara ayrılan yasaklı madde ve yöntemler hakkında detaylı bilgiler verdi. Genel Koordinatör Güner konuşmasını “Dopinge karşı duyarsız olunmamalı!” diyerek sonlandırdı.