Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Soğuk Algınlığı İlaçları

Soğuk algınlığında, bir hekim tarafından önceden tavsiye edilmiş olan veya rahat erişim sağlanan ilaçların kullanımı sık tercih edilmektedir. Ancak ilaçların da Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) Yasaklılar Listesi’nde bulunan bir içeriğe sahip olabileceği unutulmamalıdır. Örneğin, pek çok soğuk algınlığı ilacının içeriğinde Yasaklılar Listesi’nin S6. Uyarıcılar sınıfı kapsamında müsabaka içi kullanımda yasaklanmış olan Psödoefedrin maddesi bulunur.

Müsabaka içi dönemde, bu tür yasaklı içeriğe sahip bir soğuk algınlığı ilacı almaktan kaçınmak için öncelikle ilaç içeriğini teyit etmelisiniz. Eğer kullanacağınız ilaç yasaklı içeriğe sahipse doktorunuz veya eczacınızla konuşarak yasaklı madde içermeyen alternatif bir ilaç önerip öneremeyeceğini sorabilirsiniz. Alternatif olarak, yalnızca müsabaka içi dönemde yasaklanmış maddeler için, ilaç kullanımını müsabakadan uygun süre önce kesmeniz de bir çözüm olabilir.

Bu noktada, ilaç kullanımına istinaden tüm karar sporcuya aittir. İlaç tavsiyesi ve ilacı bırakma süresi için bir sağlık uzmanından yardım alınmalıdır, sporcuya ilaç tavsiyesinde bulunmak veya ilacı kesmesi gereken zamanı belirtmek Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunun yetkisi dışındadır.

Benzer Yazılar

Blog-Bitkisel Besin Destek Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
blog-DOPİNG NEDİR VE NEDEN TEHLİKELİDİR
TAKİ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Popüler Yazılar

TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ
SPOR BİLİMLERİNDE YAPAY ZEKA ÇALIŞTAYI
19 NİSAN DÜRÜST OYUN GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
ATLETİZM FEDERASYONU TOHM ANTRENÖRLERİNE DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SPOR ECZACILIĞI KULÜBÜ KATILIMCILARINA DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ