Aktif Sporu Bırakmak İsteyen Sporcunun İzlemesi Gereken Yollar

  1. Aktif sporu bırakmak isteyen Sporcunun, bu isteğini tarafımıza ve aynı zamanda bağlı bulunduğu Federasyona bir dilekçe ile bildirmesi gerekir. Gerekli olması durumda Sporcu Uluslararası Federasyon’a da Sporu bıraktığına dair dilekçe iletir.
  2. Sporcunun dilekçesinin ilgili Federasyona da iletildiği teyit edildikten sonra, Sporcu dahil edilmiş olduğu Kayıtlı ve Ulusal Doping Kontrol Havuzundan çıkarılır. Havuzdan çıkarılan Sporcunun Bulunabilirlik Bildirimi yapma zorunluluğu ortadan kalkar.

Kayıtlı Doping Kontrol Havuzunda Bulunduğu Süreçte Aktif Sporu Bırakmış Bir Sporcunun Spora Geri Dönüş Süreci

Geri dönüş için Dünya Dopingle Mücadele Kuralları 5.6.1’e uygun olarak Kayıtlı Doping Kontrol Havuzundaki bir Sporcunun geri dönmek istediği tarihten en geç 6 ay öncesinden tarafımıza yazılı şekilde başvurması gerekmektedir.

Sporcu, geri dönüş talep yazısında e-posta adresi, telefon numarası ve adres bilgilerini eksiksiz şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Bu süreçte Sporcu Kayıtlı Doping Kontrol Havuzuna dahil edilecektir.

Geri dönüş sürecinde Sporcunun, müsabaka dışı doping kontrollerine hazır bulunabilmesi için Bulunabilirlik Bildirimlerini ADAMS’ta yapması gerekmektedir. Sporcu gerektiği takdirde kullanıcı adı ve şifre taleplerini Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonuna e-posta aracılığıyla iletecektir.

Sporcunun Bulunabilirlik Bildirimi bilgilerini 6 aylık ve eksiksiz olacak bir şekilde girmesi gerekmektedir.

Sporcu, dilekçe başvuru tarihi itibariyle 6 aylık süre bitmeden müsabakalara katılım gösteremez. 6 aylık sürenin sonunda Sporcu aktif spora geri dönüş yapabilir.

Havuzdan çıkarıldığı resmi yazı ile bildirilmediği sürece Sporcunun havuzda olmasından kaynaklı sorumlulukları devam edecektir.

Cezalı Olduğu Dönemde Sporu Bırakıp Spora Geri Dönmek İsteyen Sporcunun İzlemesi Gereken Yollar

Ceza bitiş tarihinden sonra aktif spora geri dönmek isteyen Sporcu, Dünya Dopingle Mücadele Kuralları 5.6.2’ye uygun olarak ceza bitim tarihinden en geç 6 ay öncesinde tarafımıza yazılı şekilde başvurması gerekmektedir.

Sporcunun, geri dönüş talep yazısında e-posta adresi, telefon numarası ve adres bilgilerinin eksiksiz şekilde bulunması gerekir.

Cezası bittikten sonra aktif spora geri dönmek isteyen SporcuTürkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından Doping Kontrol Havuzlarına dahil edilebilir. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu, geri dönüş sürecinde olan bir Sporcuyu Doping Kontrol Havuzlarına dahil etme hakkını saklı tutar.

Geri dönüş süreci başlatılan bir Sporcu, Doping Kontrol Havuzlarına dahil edilmese dahi müsabaka dışı doping kontrollerine hazır bulunabilmesi için Bulunabilirlik Bildirimlerini ADAMS’ta yapması gerekmektedir. Sporcu gerektiği takdirde kullanıcı adı ve şifre taleplerini Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonuna e-posta aracılığıyla iletecektir.

Sporcu, ceza süresi bitmeden müsabakalara katılım gösteremez.

Sporcunun, cezası bittikten sonra geri dönüş için başvurusunda bulunması halinde Sporcudan geri dönüş süreci dahilinde müsabaka dışı doping kontrolüne hazır olması amacıyla Bulunabilirlik Bildirimleri talep edilebilir.