AZERBAYCAN ULUSAL DOPİNGLE MÜCADELE AJANSINI (AMADA) ZİYARETi

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) heyeti, Azerbaycan Ulusal Dopingle Mücadele Ajansının (AMADA) davetlisi olarak 1-3 Aralık 2022 tarihlerinde Azerbaycan’ın Bakü kentinde bulunan AMADA ofisine ziyarette bulundu.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Direktörü Prof. Dr. Rüştü Güner başkanlığındaki heyette Genel Başkan Yardımcısı & Hukuki İşler Koordinatörü Avukat Mehmet C. Yoğurtcuoğlu, Risk Değerlendirme Koordinatörü Selin Tekin Ayan, Doping Kontrol Operasyonları Koordinatörü Hazar Gürel, Bilimsel Araştırmalar ve Medikal İşler Koordinatörü Doğa Derman Veldet, Uluslararası İlişkiler ve Uyumluluk Sorumlusu Pınar Elgin kuruluşlar arasında iş birliği ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla AMADA ofisinde toplantıya katıldı. AMADA Başkanı Shafag Huseynli öncülüğündeki heyet, birimler kapsamında deneyimlerini ve iyi uygulama örneklerini paylaştı.

Azerbaycan Ulusal Dopingle Mücadele Ajansının düzenlediği organizasyon kapsamında TDMK heyeti Şehitler Sokağını ziyaret ederek, özgürlük ve egemenlik mücadelesinde şehit düşenlerin anısını onurlandırdı. Ardından, Bakü’nün 1918’de Bolşevik-Ermeni Taşnak birliklerinden kurtuluşu için yapılan savaşlarda şehit düşen kahraman Türk askerlerinin anısına Şehitler Sokağı’nda dikilen “Türk Şehitliği” anıtı ziyaret edildi.

Ziyaret kapsamında TDMK heyeti, AMADA’nın ülkede faaliyet gösteren spor organizasyonlarının basın sekreterlerine yönelik düzenlediği dopingle mücadele seminerine de katıldı. Etkinlikte ülkede faaliyet gösteren spor federasyonları ve profesyonel futbol kulüplerinin basın sekreterlerine dopingle mücadelenin temel kavramları, dopingle mücadelenin hukuki yönleri ve besin destek ürünlerinin risklerine ilişkin özel sunumlar yapıldı. Bakü Atıcılık Merkezi de ziyaret edilerek, Avrupa’nın en büyük atış merkezlerinden biri olan tesis hakkında TDMK heyetine detaylı bilgi verilirken, sporcuların performansları izlendi ve program tamamlandı.