TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMSİYONU DOPİNG KONTROL GÖREVLİLİĞİ ve DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTMENLİĞİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından düzenlenen “Doping Kontrol Görevliliği ve Dopingle Mücadele Eğitmenliği” kursunun altıncısı 22-25 Aralık 2016 tarihleri arasında Ankara Limak Ambasadorre Otel’de düzenlendi.

Önceki eğitimlerden farklı olarak, daha önce Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu bünyesinde Doping Kontrol Eşlikçiliği yapan kişilerin katılımıyla gerçekleşen eğitime 40 kursiyer katılım sağladı.

4 gün süren eğitimin açılış konuşmasında, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Dopingle Mücadele’nin sadece doping kontrolünden ibaret olmadığını, dopingle mücadele eğitimlerinin ve bilinçlendirme çalışmalarının da bu yolda atılacak en önemli adımlardan biri olduğunu dile getirdi.

Dopingle mücadelenin amacı, hedefleri, sporcu sağlığının ve haklarının korunması, sporcu hak ve sorumlulukları, dopingle mücadele kural ihlalleri, müsabaka içi ve dışı doping kontrolleri, tedavi amaçlı kullanım istisnası, doping kontrolü örnek alım işlemleri ve doping kontrol örneklerinin taşınması gibi konuların işlendiği eğitim, çeşitli pratik uygulama çalışmalarıyla son buldu.