Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE TALİMATINDA DEĞİŞİKLİK

Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı’nın 7.9.1, 7.9.2 ve 7.9.3 nolu maddeleri 15 Aralık 2017 tarihinden itibaren aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

7.9.1 Zorunlu Tedbir: Eğer bir A Örneğinin analizi sonucunda, Tanımlanmış̧ Madde dışında Yasaklı bir Madde veya Yasaklı bir Yönteme ilişkin olarak bir Aykırı Analitik Bulgu rapor edilir ve Madde 7.2.2’ye göre yapılan incelemede onaylanmış̧ bir TAKI veya Doping Kontrolü ve Soruşturmalara İlişkin Uluslararası Standarttan veya Laboratuvarlara İlişkin Uluslararası Standarttan Aykırı Analitik Bulguya neden olabilecek bir sapmanın söz konusu olmadığı tespit edilirse, Madde 7.2, 7.3 veya 7.5’te belirtilen bildirimle birlikte derhal veya hemen akabinde TDMK tarafından zorunlu Tedbir uygulanarak derhal ilgili federasyona bildirilir ve ilgili federasyon; uygulanan tedbire sporcu tarafından riayet edilmesi konusunda gerekli takipleri yapmakla yükümlüdür.

7.9.2 Tercihen Verilebilecek Tedbir: Tanımlanmış̧ Maddelerle ilgili Aykırı Analitik Bulguya rastlanırsa veya Madde 7.9.1’de belirtilenlerin dışındaki dopingle mücadele kural ihlallerinde, TDMK, dopingle mücadele kural ihlalinde bulunduğu iddia edilen bir Sporcuya veya diğer Kişiye, Madde 7.2 ila 7.7 arasında belirtilen incelemeden ve bildirimden sonra herhangi bir zamanda ve Madde 8’e uygun nihai yargılamadan önce, Tedbir kararı uygulayabilir. Tedbir kararı derhal ilgili federasyona bildirilir ve ilgili federasyon; uygulanan tedbire sporcu tarafından riayet edilmesi konusunda gerekli takipleri yapmakla yükümlüdür.

7.9.3 Madde 7.9.1 veya Madde 7.9.2’ye ilişkin olarak TDMK tarafından bir Tedbir kararı verildiğinde, Sporcuya veya diğer Kişiye Tedbir uygulanmadan önce veya uygulanmasını takiben 7 gün içerisinde TDMK bünyesinde ikisi hukukçu olma zorunluluğu olan 3 bağımsız kişiden oluşturulmuş Tedbir İnceleme Kurulundan ön yargılama talep etme hakkı verilir. Tedbir İnceleme Kurulu, yargılamaları Madde 8’e uygun şekilde yürütür. İlgililer, Tedbir İnceleme Kurul tarafından verilen kararlara karşı ilgili federasyon disiplin kurulu nezdinde itirazda bulunabilir. Sporcu veya diğer Kişinin disiplin kurulunun tedbire ilişkin verdiği kararlara karşı Madde 13.2 uyarınca (Madde 7.9.3.1’de düzenlendiği üzere) itiraz etme hakkı saklıdır.

 
Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı’nın son haline aşağıdaki sekmeden ulaşılabilir.

Benzer Yazılar

WADA
2024 YASAKLILAR LİSTESİ
2023 YASAKLILAR LİSTESİ

Popüler Yazılar

TÜRKİYE DOPİNGLE MÜCADELE KOMİSYONU YETKİLİLERİ VE DR. MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU MECLİSTE BİR ARAYA GELDİ
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “DOPİNG VE HUKUK” DERSİ
SPOR BİLİMLERİNDE YAPAY ZEKA ÇALIŞTAYI
19 NİSAN DÜRÜST OYUN GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
ATLETİZM FEDERASYONU TOHM ANTRENÖRLERİNE DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SPOR ECZACILIĞI KULÜBÜ KATILIMCILARINA DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ