TÜRKİYE HALTER FEDERASYONU ANTRENÖR EĞİTİMİ DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

Türkiye Halter Federasyonu Antrenör Gelişim Seminerleri kapsamında 28 Kasım 2018 tarihi Ankara Eryaman TOHM’da Antrenör Eğitim Semineri toplam 156 antrenörün katılımı ile gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Federasyon Başkanı Tamer Taşpınar, doping konusunda yaşadıkları zorluklardan bahsederek, çok dikkatli olmaları gereken bir dönemde olduklarını dile getirdi.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunu (TDMK) Eğitim Birimi Sorumlusu Ayla Neşe Soykan, “Dopingle Mücadelede Antrenör Görev ve Sorumlulukları” konusunda sunum yaptı. Antrenörlerin saygınlıklarını yitirme ve sporcularının güvenini sarsma kaygısıyla yanlış veya eksik bilgi vermemelerini, dopingle mücadele konusunda emin olmadıkları bir durum söz konusu olduğunda TDMK’ya danışmaları gerektiğini söyledi.

Doping Kontrol Havuzu Sorumlusu Büşra Şeker ise “Bulunabilirlik Bildirimi ve ADAMS Kullanımı” konusunda antrenörlere bilgi verdi. Bulunabilirlik Bildirimi gereklilikleri, bu bildirimlerin nasıl yapılması gerektiği, dikkat edilmesi gereken konular üzerinde durdu. Bu konuda antrenörlerin sporcularına nasıl yardımcı olabilecekleri ile ilgili bilgilendirme ve hatırlatmalarda bulundu.