U16 TÜRKİYE SALON ŞAMPİYONASI WADA PLAY TRUE & HAZIRLIK KAMPLARI DOPİNGLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) 21 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’un çeşitli noktalarında Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yapmış olduğu organizasyonlarda sporcu ve antrenörlerle buluştu. Bu organizasyonların ilki U16 Türkiye Salon Şampiyonası oldu. WADA Outreach programı Play True standı atletlerle buluştu. Atletler tarafından büyük ilgi gören standta katılımcılara çeşitli broşürler ve promosyonel ürünler dağıtıldı ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu temsilcileri tarafından bilgi paylaşımı yapıldı.

TDMK’nın ikinci durağı U16 Hazırlık Kampında bulunan sporcu ve antrenörlere Dopingle Mücadele Eğitim Semineri verildi. Dopingle neden mücadele edilmesi gerektiğini sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik açıdan vaka örnekleri ile dile getiren Prof. Dr. Rüştü Güner, “Önemli olan; dürüstlük, doğruluk ve vicdanımız, aynaya baktığımızda da doğru insanı görmektir. İleride çocuğumuza benim madalyam temiz madalya diyebilmek çok önemli” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son olarak, İstanbul Gönen Otel’de yapılan Hazırlık Kampında bulunan çeşitli yaş gruplarında atletler Dopingle Mücadele Eğitim Seminerine katıldı. Yaklaşık 140 kişinin katılımı ile gerçekleşen seminerde, biyolojik pasaport ve yakın gelecekte uygulanacak olan yeni analiz yöntemleri hakkında bilgiler paylaşan Prof. Dr. Rüştü Güner, “Şunu söyleyebiliriz ki dopingi önlemek için her geçen gün yeni yöntemler gelişiyor ve çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların en önemlisi de alınan doping kontrol örneklerinin 10 yıl saklanması ve gelişen yöntemlerle bu örneklerin yeniden analiz edilebilmesidir” diye konuştu.