WADA EĞİTİMİ TEMİZ YARIŞMAK İSTEYEN SPORCULARA DESTEK OLUYOR!

WADA EĞİTİMİ TEMİZ YARIŞMAK İSTEYEN SPORCULARA DESTEK OLUYOR!

WADA “Spotlight” isimli yeni iletişim aracını sizlere duyurmaktan mutluluk duyar. “Temiz Spor” için çalışan WADA ve paydaşları dopingle mücadele konusunda tüm dünyadaki aktivitelerinden sizleri haberdar etmek için “Spotlight”ı oluşturmuştur.

Bu hususta, dopingle mücadeleye geniş çerçevede bakıldığında eğitime verilen alanın genişletilerek önceliğinin arttırılması amaçlanmıştır. WADA CODE (Dünya Dopingle Mücadele Kuralları) içeriğinde eğitim programı, bilinçli bilinçsiz yasaklı madde ve yöntem kullanımı önleyerek sporun ruhunu korumayı hedeflemektedir.

Bu doğrultuda, WADA Eğitim Birimi temiz antrenman yapmak ve temiz yarışmak isteyen sporcuları desteklemektedir. Kısaca, Eğitim Birimi dünya çapında sporcuların ve sporcu destek personelinin eğitime ve bilgilendirme programlarına erişimini arttırmayı amaçlar; sporcuların ve paydaşların eğitim programları oluşturma ve uygulamasına yardımcı olmak için destek, rehberlik ve gerekli araçları sağlar.

Temiz Spor İçin Eğitim:

  • Temel olarak sporcuların spora temiz başlamaları ve bu şekilde devam etmek istemelerine dayanır.
  • Sosyal bilim araştırmaları doping kullanımına yönelik davranışların karmaşıklığı anlamanıza yardımcı olur.
  • Her dopingle mücadele programının temel birleşenlerinden biridir.
  • Ve Temiz Spor İçin Eğitim, 2021 WADA CODE (Dünya Dopingle Mücadele Kuralları) ve bu kurallar ile yürürlüğe girecek olan Eğitime İlişkin Uluslararası Standart ile güçlenecektir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

İngilizce Asıl Metin – SPOTLIGHT