Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Gizlilik Politikası

1- Kimler İhbarda Bulunabilir?

Sporda dopinge dair herhangi bir endişesi, makul şüphesi ya da bilgisi olan herkes, elindeki bilgi ve belgeleri Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (“TDMK”) ile paylaşabilir. Sporcu, Sporcu Destek Personeli, Antrenör ya da Menajer olmanız ihbarda bulunmanıza engel değildir. Sporda dopingin tespiti ve önlenmesi adına sessiz kalmamanız çok önemlidir.

2- Nasıl İhbarda Bulunabilirim?

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu resmi internet sitesinin “İhbar” kısmında bulunan bilgi paylaşım formunu doldurarak ya da ihbar@tdmk.org.tr adresine göndereceğiniz bir e-posta ile ihbarda bulunabilirsiniz. İhbarınıza kanıt niteliği taşıyan görsel/yazılı belgeleri, bağlantıları ya da ekran görüntülerini başvurunuzun ekinde iletebilirsiniz.

3- Hangi Eylemler İhbar Edilebilir?

Dopingle mücadele kurallarına ya da temiz spor ahlakına aykırılık teşkil eden her türlü eylem için ihbarda bulunulabilir. İhbar edilen eylem, geçmişte gerçekleşmiş, şu an yaşanıyor ya da gelecekte yaşanması bekleniyor olabilir. Dünya Dopingle Mücadele Kuralları kapsamında belirtilen, Dopingle Mücadele Kural İhlalleri aşağıda sayılmıştır:

 • Sporcudan Alınan Örnekte Yasaklı bir Maddenin veya Metabolitlerinin veya Belirteçlerinin Tespit Edilmesi
 • Yasaklı bir Madde veya Yasaklı bir Yöntemin Sporcular Tarafından Kullanılması veya Kullanılmaya Teşebbüs Edilmesi
 • Bir Sporcunun Örnek Vermekten Kaçınması, Örnek Vermeyi Reddetmesi veya Örnek Vermemesi
 • Bir Sporcunun Bulunabilirlik Kusurları İşlemesi
 • Bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından Doping Kontrolünün herhangi bir Bölümünün Bozulması veya Bozulmaya Teşebbüs Edilmesi
 • Bir Sporcu veya bir Sporcu Destek Personeli Tarafından Yasaklı bir Maddenin veya Yasaklı bir Yöntemin Bulundurulması
 • Bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından herhangi Yasaklı bir Maddenin veya Yasaklı bir Yöntemin Yasa Dışı Ticaretinin Yapılması veya Yasa Dışı Ticaretini Yapmaya Teşebbüs Edilmesi
 • Bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından herhangi Yasaklı bir Madde veya Yasaklı bir Yöntemin herhangi bir Sporcuya Müsabaka İçi dönemde Tatbik Edilmesi veya Tatbik Etmeye Teşebbüs Edilmesi veya Müsabaka Dışında Yasak olan herhangi Yasaklı bir Madde veya Yasaklı bir Yöntemin herhangi bir Sporcuya Müsabaka Dışındaki bir dönemde Tatbik Edilmesi veya Tatbik Etmeye Teşebbüs Edilmesi
 • Bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından Suç Ortaklığı Yapılması veya Suç Ortaklığına Teşebbüs Edilmesi
 • Bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından Yasak İş Birliği Yapılması
 • Yetkililere Bilgi Vermek İsteyen bir Kişinin Bundan Vazgeçirilmesi veya bu Kişiye Zarar Vermek amacıyla bir Sporcu veya diğer Kişi tarafından Gerçekleştirilen Eylemler

4- Kimlere Yönelik İhbarda Bulunabilirim?

Hakkında ihbarda bulunabileceğiniz kişiler, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte aşağıda sayılmıştır:

 • Sporcular
 • Sporcu Destek Personeli
 • Antrenörler
 • Doping Kontrol Görevlileri
 • Dopingle mücadele kuruluşları (Uluslararası Federasyonlar, Ulusal Dopingle Mücadele Kuruluşu, vb.) çalışanları
 • Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (“WADA”) tarafından akredite edilen laboratuvar çalışanları
 • Ulusal Federasyon yöneticileri ve çalışanları
 • Devlet yetkilileri, sporcu hekimleri, sponsor çalışanları ve danışmanlar

5- İhbarda Bulunduğumda Ne Olur?

İnternet sitesi ya da e-posta üzerinden yapacağınız ihbarı takiben, gönderdiğiniz bilgi ve belgeler, doğrudan Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunun İstihbarat Birimi’ne aktarılmaktadır. Yapılacak inceleme sonucu ek bilgi ve belge gerekmesi durumunda, iletişim bilgilerinizi başvuru formu ya da e-postanızda belirtmişseniz, sizinle iletişime geçilebilir. Yararlı görülmesi durumunda, soruşturmanın devamında sizden destek alınabilmesi adına size İhbarcı Anlaşması imzalama teklifinde bulunulabilir. “İhbarcı” sıfatını kazanmanız durumunda birtakım ek hak ve sorumluluklarınız doğacaktır.

Unutmayın, iletişim bilgilerinizi belirtip belirtmemek sizin seçiminiz olmakla birlikte başvurunuzun doğru şekilde sonuçlandırılabilmesi adına size ulaşabileceğimiz en az bir e-posta adresi belirtmenizde yarar bulunmaktadır. Tüm bu süreç boyunca gizliliğiniz korunacaktır.

 

6- Gizliliğim Nasıl Sağlanır?

Başvuru formu ya da e-postanızda isim ve soy isminizi belirtmeyi seçebilirsiniz. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Sürece anonim (isimsiz) olarak devam etmeyi de seçebilirsiniz. Bilgilerinizi paylaştığınız takdirde, bu veriler Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Gizlilik Politikaları kapsamında korunacak ve açık yazılı onayınız bulunmadıkça Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) İstihbarat ve Soruşturma Birimi dışında hiçbir kurum ve kuruluş ile paylaşılmayacaktır. Karşılıklı iletişim kurulabilmesi ve güven temelli bilgi paylaşımının sağlanması adına Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu sizi en azından iletişim bilgilerinizi paylaşmaya teşvik etmektedir. Bu sayede, her iki taraf için de daha başarılı ve tatmin edici sonuçlar alınabilecektir.

7- İhbar Sürecinde Paylaştığım Kişisel Bilgilerim Nasıl Korunur?

İhbar sürecinde Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ile paylaşacağınız kişisel verileriniz, https://www.tdmk.org.tr/kvk-aydinlatma-metni/ linkinde yer alan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni kapsamında, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun olarak toplanır, işlenir ve saklanır. Kişisel verilerinize ilişkin sorularınızı ve ilgili metinde sayılan haklarınıza ilişkin taleplerinizi kvk@tdmk.org.tr’e iletebilirsiniz.